بیماری فایبروس دیسپلازی

کیست خونی استخوان
۱ شهریور ۱۳۹۷
متاستاز به استخوان
۱ شهریور ۱۳۹۷

تعریف

یک بیماری است که در اثر تکامل غیر طبیعی سیستم استخوانی بوحود میاید. این بیماری باعث ایجاد درد، بد شکلی و رشد غیر طبیعی استخوان یا استخوان ها میشود.

انواع

این بیماری به سه دسته تقسیم میگردد:

الف) نوع تک استخوانی. این نوع فقط یک استخوان را گرفتار میسازد و خوش عاقبت ترین نوع بیماری است. شایعترین استخوانهای درگیر شامل: استخوان ران، ساق، دنده ، یا جمجمه میباشند..

ب) نوع چند استخوانی: در این نوع که چندین استخوان گرفتار میشوند بیماری معمولا نسبت به نوع تک استخوانی زودتر بروز میکند. ممکن است نیمی از استخوان های بدن گرفتار شوند. معمولا استخوانهای یک طرف بدن درگیر میشوند. در این بیماری بدشکلی استخوان ، اختلاف طول اندامها، شکستگی های متعدد و درد استخوان میتواند دیده شود. ممکن است ضایعات پوستی هم دیده شوند.

ج) بیماری آلبرایت: این بیماری که شدیدترین شکل فایبروس دیسپلازی است شامل به هم خوردن عملکرد غدد درون ریز بدن علاوه بر گرفتاری استخوان ها به فایبروس دیسپلازی است. یافته های زیر ممکن است همگی یا چند تا با هم دیده شوند:

فایبروس دیسپلازی چند استخوانی

رنگدانه های غیر طبیعی پوست

به هم خوردن عملکرد غدد درون ریز بدن شامل: بلوغ جنسی زودرس، پر کاری غدد تیروئید، پارا تیروئید، هیپوفیز یا فوق کلیه، کوتاه قدی و یا راشی تیسم مقاوم به ویتامین د .

درمان

درمان دارویی: داروهایی وجو دارند که درد بیماری فایبروس دیسپلازی را کاهش میدهند و استخوان را تقویت میکنند. این دارو پامیدرونات نام دارد و در بیماری چند استخوانی میتواند استفاده شود. نتایج درمانی با این دارو خیلی امیدوارکننده نیست.

درمان جراحی: جراحی در چند مورد در فایبروس دیسپلازی بکار میرود: برای درمان شکستگی هایی که بر اثر این بیماری ایجاد شده است، برای درمان ضعف شدید استخوان در اثر این بیماری که عنقریب به شکستگی خواهد انجامید، و برای درمان بد شکلی استخوان. احتمال عود این بیماری پس از جراحی زیاد است.

2 دیدگاه

  1. Sohrab گفت:

    سلام آیا می‌توانم در صورت درد متداوم مشکل فایبرو دسپلازیا که در قسمت پای راست به نام نازک نی می‌باشد را قطع یا بر طرفش کنم

    • بحرآبادی گفت:

      سلام. لطفا رادیوگرافی از ناحیه مبتلا اگر دارید ارسال کنید. درد اگر مربوط به فایبروس دیسپلازی باشد و شدید باشد نیاز به درمان دارد و جراحی سبک یکی از روش های درمانی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *